Aktywne spędzanie czasu w wodzie

sporty wodne dla każdego

Aktywność fizyczna to w ostatnim czasie bardzo popularne zajęcie. Wiele osób biega, jeździ na rowerze, na rolkach, uprawia nordic walking. Bardzo popularne są także, szczególnie wśród pań, zajęcia fitness, stretching, aerobik itp. Nie mniejszym powodzeniem cieszą się także zajęcia na basenie czy różnego rodzaju parkach wodnych. Sport dla wielu osób stał się sposobem na spędzanie wolnego czasu. Aktywność to przecież także dbanie o swoją sylwetkę i o zdrowie. Osoby uprawiające sport mają lepszy metabolizm, rzadziej chorują na nadciśnienie i inne choroby układu krążenia, utrzymują odpowiednią wagę i sylwetkę.

Ogromnym powodzeniem, szczególnie w okresie letnim cieszą się sporty wodne. Wiele osób aktywnie wypoczywa nad morzem i jeziorem. Nie jest to tylko pływanie wpław, ale także pływanie na rowerach wodnych, kajakach i żaglówkach. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się jazda na nartach wodnych, surfing, kitesurfing czy pływanie na desce z żaglem. Aby jednak uprawiać niektóre z tych sportów, trzeba się dobrze przygotować nie tylko fizycznie, ale też mieć odpowiedni sprzęt. Trudno sobie wyobrazić surferów, którzy nie są wyposażeni w deski surfingowe. Żeby się dobrze przygotować do uprawiania sportów wodnych, trzeba odwiedzić znakomicie wyposażony sklep sportowy.

Przede wszystkim w zależności od uprawianego sportu należy dobrać odpowiednią odzież. Najlepiej by była to dobrze dopasowany strój z neoprenu, czyli kombinezon popularnie zwany pianką. Kombinezon ochroni przed obtarciami, ale przede wszystkim zapewni termiczny komfort sportowcowi. Należy pamiętać o tym, by pianka dobrze przylegała. Strój nie może być ani za luźny, ani za ciasny. Co ciekawe pianka powinna być takiej wielkości, by pomiędzy ciało a ubiór dostawała się niewielka ilość wody, która stanowi dodatkową barierę termiczną.

A jak wybrać deskę do surfingu? Najważniejsza w desce jest tak zwana wyporność, czyli dostosowanie deski do wagi sportowca i jego umiejętności. Oczywiście nie bez znaczenia jest jej kształt, długość i ogólny wygląd. Szczególnie ważne jest to dla osób, które mają dalej do akwenów wodnych i muszą sobie poradzić z transportem deski.

Przed podobnym problemem staną osoby chcące rozpocząć swoją przygodę z kitesurfingiem. Tutaj oprócz wyboru deski w grę wchodzi również zakup tak zwanego latawca, który ciągnie sportowca po tafli wody. Również windsurferzy muszą oprócz deski kupić odpowiedni żagiel.

Niezależnie od uprawianego sportu zawsze należy pamiętać o bezpieczeństwie. Dlatego warto zawsze mieć odpowiednią piankę i kask, który uchroni naszą głowę w razie wypadku.